Persian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Spanish

لنکاوی - قبرس اروپایی

جمهوری قِبرِس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌ها مسلمان هستند.

تاریخ

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تا کنون تمدید شده‌است. در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.

تقسیمات کشوری

قبرس شامل ۶ بخش زیر می‌باشد: نیکوزیا(پایتخت). فاماگوستا. لیماسول. پافوس. لارنکا. کایرنیا.


اقتصاد

اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی(گندم. جو. سیب زمینی. ومرکبات). میوه‌های مختلف . تنباکو. محصولات صنعتی. انواع البسه. کفش وصنایع دستی بوده‌است. واردات عمده نیز شامل:مواد خوراکی. دام زنده. نفت ومحصولات شیمیایی می‌باشد.

مردم

بر طبق آمار سازمان سی‌آی‌ای در سال ۲۰۰۱ مردم قبرس ۷۷٪ یونانی تبار، ۱۸٪ ترک‌تبار و ۵٪ نیز از سایر اقوام هستند.

فرهنگ

قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن بر گرفته از یونان دارد.


جغرافیا

قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.

* اطلاعات کلی

پایتخت : نیکوزیا   -   جمعیت : 200000 نفر

زبان: یونانی زبان رسمی است  و  انگلیسی  زبان دوم محسوب مي شود   و   آلمانی و فرانسوي نیز در مناطق توریستی مربوط رايج است .

با توجه به تسلط قبرسی ها به زبان انگلیسی   و وجود   موسسات تحصیلی فراوان به زبان انگلیسی از مقطع مهد کودک تا دکترا مهاجران مي توانند بدون نیاز به یاد گيري زبان یونانی امكان ادامه تحصیل داشته باشند.

مذهب : ارتودوکس یونانی

واحد پول: یورو ارز رایج و رسمی این کشوراست . دلار  و پوند انگلیس درتمامي مراکز تبدیل مي شود. سایر ارزهای معتبر در بانک ها قابل تبدیل است. تقریبا از همه نوع كارت اعتباري ( کردیت کارت ) مي توان استفاده كرد.ساعات کار بانک ها از دوشنبه تا جمعه 8:30 الی 12:30 و دوشنبه ها  15:15 الی 16:45 می باشد.

وقت محلی:

GMT+2   از مارس تا اکتبر GMT +3

فرودگاه و بندر:

فرودگاه لارناکا در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر و فرودگاه پافوس در 15 کیلومتری شرق شهر واقع است.

کشور قبرس در حال حاضرداراي دو فرودگاه بین المللی در لارناکا و پافوس است. مبلغ 650 میلیون یورو برای توسعه ترمینال مسافرگیری و افزایش باند فرودگاه لارناکا در نظر گرفته شده   و عملیات توسعه نیز آغاز گردیده است. فاز اول كه در نوامبر   2009 افتتاح می شود شامل یک ترمینال مسافری در 3 طبقه به مساحت 98000 متر مربع برای ظرفیت 7.5 میلیون مسافر در سال است. بر اساس   برنامه ريزي این فرودگاه در حدود 1100 پرواز هفتگی خواهد داشت که توسط 32 شرکت بین المللی هوایی و 40 خط هوایی   به صورت چارتر   برگزار می شود .

در حدود 70 خط کشتیرانی با برنامه های منظم در بنادر قبرس در حال   فعالیت هستند. ساليانه 4800 کشتی   20 میلیون تن بار در بنادر قبرس بارگیری می کنند و برنامه احداث بندر مسافرتی   لارناکا با امکانات پهلو گیری همزمان 7 کشتی مسافربری در دست اقدام است.

برق مصرفي :

برق 13 آمپر 220  ولت  و سوکت 3 پین مدل انگلیس استفاده می شود.

حمل و نقل عمومی:

سرويس عمومی شامل اتوبوس   تاکسی و تاکسي های عمومی امکان تردد شما را به تمام شهرها فراهم می کند . ارزانترین سرویس عمومی اتوبوس و بعد از آن تاکسی های عمومی است که شما را ازدرب منزل به   محل مورد نظر می رسانند ولی صرفا براي شما و در ساعت مورد نظر شما نمی آیند .این سرویس های عمومی ساعات تردد خاصی دارند   از اتوبوس گرانتر و از تاکسی ارزانتر هستند .

جمعيت:

دولت بر اساس سرشماری سال 2005 میلادی   جمعیت قبرس را 837300 نفر با رشد جمعیت 53. 0% سالیانه تخمين زده است .از این تعداد 77.8 % یونانی و10.5% ترک قبرسی و 11.7% خارجی هستند.

لیماسول: 151000 نفر

لارناکا: 67000 نفر

پافوس: 38000 نفر

جاده:

اتوبان های جاده ای بسیار عالی قبرس شهرهای اصلی نیکوزیا ، لارناکا ، پافوس ، لیماسول و آیا ناپا را به يكديگر مرتبط مي كند.

ارتباطات:

تهيه خط تلفن و اینترنت کار بسیار ساده اي است . با مراجعه به   مخابرات   ظرف 5 دقیقه صاحب خط موبایل و    یک روزه صاحب خط ثابت و اینترنت می شوید.

برنامه هاي تلویزیون قبرس به دو زبان یونانی و انگلیسی پخش می شود همچنین می توانید از سرویس های تلویزیون کابلی یا ماهواره با تنوع بسیار زياد استفاده کنید.

مراكز خريد:

تقریبانمايندگان تمامی مارک های معتبر دنیا در قبرس حضور دارند و شما می توانید با اطمينان به اصل بودن اين كالاهااقدام به خريد نماييد. فروشگاه های محلی نيز مصنوعات و تولیدات قبرس را ارائه می دهند. ساعات کاری فروشگاه ها از 9 صبح تا يك   و بعدازظهرها از 3   تا 7 شب است.روزهای چهارشنبه و شنبه عصرها نیز تعطیل می باشند .البته این ساعات کاری در فصول مختلف مقداری متغیر است.

رانندگی:

رانندگی در قبرس مانند 53 کشور ديگر مستعمره سابق انگلیس راست فرمان است ولی با توجه به مقررات رانندگی و رعایت اصول لازم  رانندگي براي خارجي ها سخت نخواهد بود.

مراکز متعدد كرايه ماشين   با اجاره روزانه بین 25 تا 40 یورو   امکان طي مسيرهاي بيشتر با هزينه كمتر را   فراهم می کنند . برای دسترسي به   این ماشین ها می توانید هنگام ورود در فرودگاه اقدام به اجاره آن کنید. برای انجام اين كار داشتن حداقل 21 سال سن ، گواهینامه بین المللی و كارت اعتباري ( کردیت کارت )الزامی است

بهداشت:

سطح بهداشت در این کشور مطابق استاندارد اتحادیه اروپاست. در صورت بروز هر نوع بيماري دکتر به هتل  شما مراجعه كرده و در صورت نیاز به بستري شدن  ویزیت و  دارو در بیمارستان های دولتی قبرس برای توریست ها رایگان است.داروخانه ها نيزبه طور گسترده درسطح شهر وجود دارند و در روزهای تعطیل می توانید از طریق روزنامه یا اینترنت به داروخانه های شبانه روزی دسترسی داشته باشید.

پيشينه تاریخي:

7000 تا 3900 سال قبل از میلاد مسیح: بقایای تاریخ نئولیتیک در این جزیره يافت شده است.

325 تا 58 سال قبل از میلاد مسیح :دوران هلنیستیک،قبرس در این دوران تحت نظر هلنستیک و ایالت پتولومیس مصر و بعد از آن متعلق به یونان و حکومت  جهانی آلکساندر بوده است .

58 قبل از میلاد تا 330 بعد از میلاد: دوران رومن: قبرس جزئی از امپراطوری رومن ها بود.

330 تا 1191  دوران بیزانتینه: بعد از تجزیه رومن ها قبرس جزو بیزانتیوم شد .

1489 تا 1571 : دوران ونتین : در این دوران سنگر بندی قبرس در مقابل اوتامانس ها شروع شد و اطراف فاماگوستا و نیکوزیا را دیوار کشی کردند.

1571 تا 1878: دوران اوتامانس : قبرس توسط سربازان اوتامانس اشغال شد در این دوران درصدی از قبرسی ها و لاتین ها در اثر فشار مجبور به تغییر دین خود به اسلام شدند واقلیت مسلمان تشکیل گردید.

1878 تا 1960: دوران انگلیسی ها: در این دوران جزیره تحت اشغال انگلیس بود.

1960: جمهوری قبرس : در این سال کشور قبرس تحت فرماندهی اسقف ماکاریوس به استقلال دست یافت.

1974: دوران اشغال: در این سال در پي حمله ترکیه حدود 37% از خاک قبرس اشغال گردید كه نتیجه آن تقسیم جزیره به دو قسمت ترک نشین و یونانی نشین بود.

2004: کشور قبرس به عضویت اتحادیه اروپا در آمد.

2008:واحد پول قبرس رسما به یورو تغییر یافت.

تعطیلات رسمی:

اول ژانویه: روز اول سال نو

6 ژانویه: اپیفانی

25 مارس: روز ملی یونان

اول آوریل: روز ملی قبرسی های یونانی تبار

اول می: روز کارگر

ژوئن: پنتو کاست

15 آگوست: اسامپشن

اول اکتبر: روز استقلال قبرس

28 اکتبر:روز ملی یونان

24 تا 26 دسامبر: کریسمس

* مراكز مهم و ديدني

لیماسول:

لیماسول بندر اصلی قبرس   در جنوب اين كشور و بین شهرهای لارناکا،نیکوزیا و پافوس واقع است. این شهر  مرکز کارخانجات شرابسازی قبرس است.مرکز توریستی آن به نام یرماسویا در 4 کیلومتری این شهر قرار دارد. با توجه به 11 کیلومتر نوار ساحلی اخیرا از سوي توریست ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  سرویس منظم اتوبوسرانی بین مرکز توریستی و شهر نیز همواره برقرار است. فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن این شهر به همراه محله قدیمی آن  با خیابان های سنگفرش و باریک و بازار محلی و انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلايق گوناگون مسافران است.مرکز آسانسور زمان در محله قدیمی این شهر بیان کننده تاریخ این کشورمي باشد. همچنین تمامي کشتی های مسافربری از این شهر به مقصد مصر،سوریه،لبنان  یونان و.. حرکت می کنند.شهر لیماسول به خاطر شخصیت لیماسولی ها به" شهر شب "معروف است و در منطقه یرماسیو م می توانید شاهد دیسکو و بارها و رستوران های فراوان باشید.

از مكان هاي دیدنی این شهر می توان قلعه لیماسول در بالای بندر قدیمی   و موزه قبرس را نام برد.همچنین مي توان به موزه هنرهای فولک و موزه ارکولوجیکال نيز اشاره كرد. چندین مرکز تاریخی و فرهنگی ديگر هم در اطراف لیماسول وجود دارد. آماتوس در قسمت شرقی خارج از شهر زمانی پایتخت پادشاهی شهر بود ولی اکنون توسط دریا پوشیده شده است.قلعه کولوسی یکی دیگر از آثار تاریخی است که ارزش بازدید را دارد.دریاچه نمک آکروتیری در زمستان خانه هزاران فلامینگوی مهاجر است. سواحل معروف اين شهر  ساحل داسودی ، ساحل دولتی با شن های سیاه و ساحل لدیز مایل می باشد.

آیاناپا:

آیاناپا یا منطقه شن های طلایی" بهشت توریست ها" نام گرفته است .سواحل زیبا ، آب های کریستالي و شفاف و همچنین رستوران ها و کافه های آن همگی محیطی بسیار جذاب را برای توریست ها مهیا نموده است.در  فصل گردشگري تقریبا اکثر جوانان را جذب خود می کند و در سواحل و خیابان های آن افراد مسن کمتر دیده می شوند.سواحل زیباي آن مخصوصا نیس بیچ و دیسکوهایي كه در مرکز  شهر و اطراف خانقاه قرار دارد برای نسل جوان بسیار جذاب است.این خانقاه در دوران ونتینس ها ساخته شده و کلیسای آن در زیر زمین قرار دارد. در مدخل ورودی این کلیسا یک درخت 600 ساله به چشم می خورد. توريست ها می توانند صبحانه ، نهار یا شام خود را در یکی از هزاران رستورانی که در سراسر  خیابان اصلی این شهروجود دارد میل نمایند.از بندر این شهر در تابستان می توانید برای تورهای روزانه یا بین شهری تا لارناکا یا لیماسول استفاده کنید.همچنین ساحل شن های طلایی محل بسیار ايده آلي برای علاقه مندان به غروب خورشید است .

پافوس:

پافوس در جنوب غربی قبرس به دو بخش پافوس بالایی و پافوس پایینی تقسیم می شود. بندر اصلی و نوارساحلی همچنین رستورانها بيشتر در پافوس پایینی قرار دارد.پافوس پایینی با برخورداری از بندر ماهیگیری و رستوران هاي فراوان منطقه خوبي براي تفریح و پافوس بالایی با بوتیک های مدرن مرکز خرید خوبی به شمار مي آيد.پافوس دارای مناطق تاریخی زیادی است و یونسکو کل شهر را به عنوان مرکز تاریخی به ثبت رسانده است. ساحل زیبای آن  کورل بی  ناميده مي شود  که با سرویس های منظم اتوبوسرانی به مرکز شهر مرتبط می باشد.

نیکوزیا:

پایتخت جزیره در حدود هزار سال که در مرکز جزیره قرار دارد.پس از هجوم ترک ها در سال 1974 شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.این شهر بزرگترین شهر قبرس ومرکز تمامي دوایر دولتی است.محل اقامت رئیس جمهور و همچنین مراکز اکثر شرکت های بزرگ در این شهر قرار دارد.مرکز قدیمی آن که بازسازی شده  در قرن 16 توسط ونتین ها ساخته شده است.مراکز دیدنی این شهر موزه ها ،  کلیساها ، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشد.اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

لارناکا:

این شهر با وجود فرودگاه بین المللی قبرس و برنامه در دست احداث فرودگاه جدید و همچنین انتقال بندر مسافربری از لیماسول به لارناکا و با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش  مكاني ايده آل براي   افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند . مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار مي آيد. مسجد حلا سلطان    معروف به تکه در نزدیکی دریاچه نمک که در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است .امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بيشتر است.

ترودوس:

این منطقه کوهستانی در تابستان با هوای لطیف   و در زمستان با پیست اسکی  پذیرای توریست های فراوانی است . قله این کوهستان به نام مانت اولمپوس با ارتفاع 1952 متر بلندترین نقطه قبرس می باشد.تعداد 9 کلیسای این منطقه در لیست مناطق تاریخی یونسکو قرار دارد.

آکاماس:

آکاماس یا حمام آفرودایت با استخر مملو ار آب تازه در تاریخ یونان به محل خدای عشق معروف است.تفریحگاه های پلیس و لاتی بهترین محل برای غذاهاي دريايي و ماهی تازه محسوب مي شود.همچنین آکاماس با طبیعت زیبای خود پذيراي دوستداران  طبیعت است.


لارانکا
لیماسول
آیاناپا
 
تعداد 
<< شروع < قبلی 1 2 بعدي > پايان >>
صفحه 1 از 2